Coach LGBT Danuta Sowińska blog

Kim jest coach LGBT?

Mój coming out jako coach LGBT

05 października 2017 roku na Fanpagu Tolerado pojawił się post, w którym zapraszałam na coaching LGBT+. Pisałam o tym tutaj. 6 październik 2017 roku na grupie zamkniętem na Facebooku Coach Coachowi Coachem Adam Gieniusz udostępnił post Tolerado o treści:

coach coachowi coachem lgbt

Dyskusja była długa. Wtedy nie rozumiałam czemu coach LGBT wzbudza taką sensację i pisanie o tym jest takie “kontrowersyjne”. Dzisiaj rozumiem więcej. Na podstawie komentarzy z owej dyskusji chciałabym napisać dokładnie jak ja sama definiuję się jako Coach LGBT+.

Kim jest Coachee LGBT+?

Coachee czyli klient/ka coachingowy, osoba w procesie coachingowym. Moim klientem są osoby, które potrzebują bezpiecznej przestrzeni, otwartości, akceptacji. Muszę wiedzieć, że nie przyjdą do osoby, która nie zgadza się z ich wartościami i np. sugeruje zmianę tożsamości psychoseksualnej. W komentarzu po prawej stronie Pani J. psychoterapeuta chrześcijański pyta: “Jak osoba, która nie ma pojęcia o prawidłowych procesach rozwojowych może w tym temacie pomagać?”. Sugeruje w ostatnim zdaniu, że są” terapie, które pomagają przywracać tożsamości heteroseksualne”. W Polsce akurat terapie reparatywne (konwersyjne) czyli “naprawianie osób z orientacji homoseksualnej na heteresoeksualną” są niestety propagowane przez episkopat i część skrajnej prawicy oraz wszelkie organizacje skrajnie chrześcijańskie jak Ordo Iuris, Fundacja Pro-Prawo do życia. W krajach, w których nie łamie się (w Polsce łamie się na potęgę) praw człowieka, terapie konwersyjne są zakazane, ponieważ uznawane są za tortury. Z wypowiedzi autorki mogę wysnuć wniosek, że gdyby przyszła do niej lesbijka, to wysłałaby ją na terapię zmieniającą jej orientację na heteroseksualną. Tutaj ważne jest, aby osoba, która rozpoczyna proces coachingowy miała pewność, że trafiła do osoby, która jej nie skrzywdzi, nie narzuci swoich poglądów, swoich wartości. Zadaniem coacha jest towarzyszyć w drodze do wyznaczonego celu. Jeżeli celem klienta jest: “Chcę się wyoutować jako osoba biseksualna mojej mamie”, to moim coachingowym zadaniem jest pomóc w dotarciu do celu, a nie zawróceniu coachee z drogi do wyznaczonego celu na terapię konwersyjną.

Poniżej dodatkowe informacje, z których dowiaduję się, że na gruncie polskim trwają badania nad normami i psychopatologiami.

przywrócenie prawidłowej tożsamości na coachingu
nieetyczne terapie konwersyjne
badania naukowe a praktyka kliniczna
coaching klasyfikacja icd10

Manifestowanie własnych poglądów

nowa nazwa po co life coaching

Pan D. w komentarzu napisał, że mówienie o sobie jako Coach LGBT+ to manifestowanie własnych poglądów. Nie mogę się zgodzić, gdyż Coach to zawód, zaś LGBT+ to grupa docelowa coacha. W tym miejscu informuję osoby LGBT+, że jestem osobą akceptującą tożsamość psychoseksualną oraz płciową osób, które się do mnie zgłaszają na proces coachingowy. Pan pyta czym się to różni od zwykłego life coachingu. Life coaching to rodzaj procesu, nie grupa docelowa. Zatem coaching LGBT+ kierowany jest do osób mieszczących się pod parasolem akronimu LGBT+

Przykład terapii reparatywnej

historia gejów na dwóch różnych terapiach

Pan K. odnosząc się do Pani J. opisał dwa przykłady terapeutyczne osób, które miały na terapii dwóch chłopaków homoseksualnych. Drugi przykład opisuje przebieg terapii reparatywnej.

Spójność coacha z wartościami

spójność coacha z wartościami

Bardzo często piszę o tym, że jestem lesbijką i działam jako aktywistka LGBT+. Piszę artykuły oraz posty o przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na orientację psychoseksualną i tożsamość płciową. Prowadzę szkolenia oraz warsztaty antydyskryminacyjne. Jestem ekspertką na panelach o tematyce wspierającej osoby LGBT+. Nagrywam webinary jako samorzeczniczka, bo uważam, że moje własne doświadczenie zrobi więcej, aniżeli prośba o akceptacje. Moje doświadczenia jako osoby dyskryminowanej, moja wiedza na temat specyfiki doświadczeń osób LGBT: heteronormatywność, zinternalizowana homofobia, heteroseksizm (z poziomu instytucji, języka, inter oraz intraprsonalny), dramaty z coming outem pomagają mi w rozmowie z osobami LGBT+. Trauma związana z deadname osób transpłciowych, bifobia i nieustające pytanie”Zdecydujesz się w końcu?”

Coaching z etykietą LGBT?

sugestia coaching

Poradnictwa psychologiczne i psychoterapie krytykowane bywają za nadmierne koncentrowanie się na życiu wewnętrznym klienta/tki kosztem niedocenienia wpływu kontekstu społecznego, ekonomicznego i kulturowego, w którym dana osoba żyje, i który wywiera na nią wpływ. W Polsce wciąż upowszechniania jest wiedza o terapii reparatywnej, poziom homofobii instytucjonalnej w Polsce jest bardzo wysoki (przykład strefy wolne od LGBT, furgonetka Fundacji Pro-Prawo do Życia z hasłami zrównującymi osoby homoseksualne z pedofilami, zwalnianie z pracy aktywistek/ aktywistów/ sojuszników LGBT). Podczas regionalnej konwencji PiS, w Jasnocie (k. Rzeszowa) w 2019 roku, J.Kaczyński odniósł się do Warszawskiej Karty LGBT+ słowami  “atak na polskie rodziny i dzieci” ibardzo wczesna seksualizacja dzieci”. Wtedy to powstała pierwsza strefa wolna od LGBT, media zaczęły atakować organizacje działające na rzecz osób LGBT+. Powstała bardzo nieprzyjemna atmosfera społeczna i polityczna panująca wokół osób nieheteroseksualnych. Młodzieży, młodym dorosłym oraz dorosłym LGBT+ coraz trudniej przyszło funkcjonować w środowisku pełnym stereotypów i uprzedzeń, w relacjach opartych na dominacji, hierarchii. Siła homofobii i seksizmu powoduje, że wiele osób w Polsce żyje w poczuciu ciągłego zagrożenia i doświadcza różnych form przemocy, która często przeradza się w uwewnętrznioną homofobię/lesfobię/bifobię/transfobię.

Jestem Coachem dla osób LGBT+

Słyszałam i czytałam teksty typu: „Jesteś przewrażliwiona”, „O co Ci chodzi, przecież Cię toleruje”, „Bierzesz wszystko do siebie”, „Tobie nic nie można powiedzieć”, „Nie możesz być sobą w domu, po co manifestujesz swoją orientacje na ulicy”, „za promocje zboczeń powinien byc k.k.”, „z czego byc tu dumnym? ze swojej choroby psychicznej?”. Te cytaty to przykład homofobii, która wpisuje się w stres mniejszościowy, o którym pisałam tutaj. Stres ten to nietypowy rodzaj przemocy, np. coming out, to nie jest doświadczenie, które mają przed sobą osoby heteroseksualne czy np. wywoływanie osoby tranpłciowej po imieniu, jakie zostało mu nadane podczas urodzenia (deadname). Lista takich przykładów jest długa. Jeżeli macie jakieś pytania, sugestie zapraszam do rozmowy, zostawcie komentarz lub napiszcie mail na kontakt@danutasowinska.pl. Moim celem na 2021 rok jest napisanie 12 artykułów o coachingu LGBT+, ponieważ zależy mi na tym, aby propagować zdrowy i profesjonalny coaching.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.