Zarządzanie Różnorodnością w praktyce – Danuta Sowińska
Blog

Zarządzanie Różnorodnością w praktyce

W ostatni weekend listopada 2019 roku wybrałam się na długo wyczekiwany wywiad z Agnieszką Noworól, którą poznałam rok temu. Agnieszka przyjechała na pierwsze spotkanie Business with Diversity o tematyce LGBT+ do Gdyni. Mówiła wtedy dużo o relacjach, edukacji. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Agnieszka jest świetnym źródłem wiedzy, kompetencji i doświadczenia.

23 listopada 2019 roku Agnieszka zabrała nas (mnie z narzeczoną) na spacer do Lanckorony. Rozmawiałyśmy o Diversity&Inclusion czyli zarządzaniu różnorodnością, o dokładnych praktykach, jakie Agnieszka wprowadziła w firmie IG.

Pierwsza część naszego wywiadu poniżej:

Danuta Sowińska: Co Twoim zdaniem jest kluczowym do tego, aby wdrażać zarządzanie różnorodnością w polskich firmach?

Agnieszka Noworól: Myślę, że kluczowym elementem jest edukacja i to edukacja na wszystkich szczeblach edukacyjnych, tak naprawdę ta edukacja musi się zacząć od menadżerów, od osób zarządzających, bo w momencie kiedy to jest podparte dodatkową siłą sprawczą. Myślę, że ludzie są w stanie otworzyć się na nowe perspektywy. Ta edukacja to jest trudny temat, to jest też pytanie jak ta edukacja jest przepraowadzana. Czy to jest edukacja, która ma na cel zmianę punktu widzenia, bo tego nigdy nie osiągniemy? Czy to jest edukacja która ma na celu otwarcie jakiejś nowej perspektywy i pozostawienie tych osób na chwilę w tej perspektywie, żeby się pobujały i poczuły czy faktycznie to jest coś co mogą przetrawić i zrozumieć na pewnym etapie? Dlatego edukacja musi się odbywać regularnie, żeby wracać do tych tematów i na chwilę ludzi zostawić i znaou wrócić i dyskutować, to musi być kontynuowany dialog poparty warsztatami, nie tylko dyskusjami. Robieniem czegoś wspólnie odkrywaniem skąd się bierze conscious bias (świadome uprzedzenie)? Skąd się biorą w nas przekonania, które są zakorzenione, a bardzo często nie mamy podstaw, aby o nich myśleć w taki negatywny sposób.

Danuta Sowińska: Jak wspominasz o edukacji, to jak myślisz jaka edukacja byłaby (może nie najprostsza) we wdrożeniu, ale jak myślisz o jakim pierwszym sposobie do tego, że wchodzimy do firmy, która chce zacząć mówić o zarządzaniu różnorodnością, ale faktycznie np. spotyka się z ogromnym oporem, oporem przed mówieniem o osobach LGBT, mówienie o tym, że religia w Polsce jest tylko jedna. Jak myślisz jaka forma edukacji na pierwsze spotkanie z D&I.

Agnieszka Noworól: Ja zawsze zaczynam od takie warsztatu Points of You (R), który polega na uświadomieniu ludziom, że każdy z nas myśli w jakiś konkretny określony sposób i zapomina o różnorodności w naszym codziennym życiu. I jak się od tego zaczyna, to nagle ludziom się zapala lampka w głowie i nagle zdają sobie sprawę z tego (o kurcze) tutaj rzeczywiście ja myśle inaczej o czymś co nie jest do końca oczywiście i może miałem dość sporo przesądów na dany temat czy miałam przekonanie, że które rzeczywiście nie są sensowne i to jest początek żeby w ogóle ludzie sobie zdali sprawę z tego, że są dwa punkty widzenia.

Danuta Sowińska - Coach biznesowy i grupowy, absolwentka Akademii Profesjonalnego Coachingu ICF, była koordynatorka Izby Coachingu w województwie pomorskim, członkini ICF Poland. Twórczyni marki i współautorka książki „Bezpardonowy innowator”, Ambasadorska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, coach LGBT w Stowarzyszeniu na rzecz osób LGBT Tolerado, specjalistka ds. uzależnień, Ekspertka w Modelu na Rzecz Równego Traktowania w Gdańsku w przesłance orientacja psychoseksualna i tożsamość płciowa. W 1997 roku została pierwszą prezeską Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Skórczu, gdzie nauczyła się organizacji spotkań lokalnych i regionalnych, delegowania zadań, wygłaszania prelekcji. Po 20 latach doświadczenia jest współorganizatorką Akademii Coachingu, Międzynarodowego Tygodnia Coachingu, Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Przedsiębiorczyni, zarządzała spółką z 30 handlowcami. Menedżerka z 10-letnim doświadczeniem. Współpracuje w wieloma dużymi firmami oraz organizacjami pozarządowymi w Polsce i Trójmieście. Współtworzy sieć diversity w Polsce z przedstawicielami takich firm jak: Google, IKEA, Accenture, Sony Music Poland, Viacom, Unilever, Accenture, Oliver Wyman, IBM, Microsoft, Aviva, Nielsen, Royal Bank of Scotland, Goldman Sachs. Coach drużyny piłkarek Biało-Zielonych Lechii Gdańsk. Wdraża modele zarządzania różnorodnością w organizacji oraz zarządzania innowacją w edukacji. Specjalizuje się w zarządzaniu jako wieloaspektowym procesie, na który składają się zarządzanie innowacją, ludźmi, organizacją, różnorodnością z udziałem kompetencji, umiejętności, wiedzy. Pracuje na sprawdzonych i innowacyjnych narzędziach z tego obszaru, które pomogą odpowiedzieć na pytanie: W jaki sposób należy skutecznie wspierać osoby, z którymi współpracujemy? Autorka eksperymentu edukacyjnego zastosowanego w Akademickim Gimnazjum „Magellanum”, wykorzystującego model gamifikacji – zastosowanego z sukcesem - niekonwencjonalnego narzędzia wieloaspektowego osiągania celu socjoterapeutycznego w grupie trudno funkcjonującej. Kreatorka wizerunku, analityczka mediów społecznościowych, specjalistka w obszarze promocji internetowej, spin-doctor kampanii wyborczej niezależnych ruchów miejskich. Prowadzi zajęcia z zakresu roli mediów społecznościowych (social media). Graficzka komputerowa, fotografka, rzeźbiarka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *