Zarządzanie Różnorodnością w praktyce

Zarządzanie Różnorodnością w praktyce

W ostatni weekend listopada 2019 roku wybrałam się na długo wyczekiwany wywiad z Agnieszką Noworól, którą poznałam rok temu. Agnieszka przyjechała na pierwsze spotkanie Business with Diversity o tematyce LGBT+ do Gdyni. Mówiła wtedy dużo o relacjach, edukacji. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Agnieszka jest świetnym źródłem wiedzy, kompetencji i doświadczenia.

23 listopada 2019 roku Agnieszka zabrała nas (mnie z narzeczoną) na spacer do Lanckorony. Rozmawiałyśmy o Diversity&Inclusion czyli zarządzaniu różnorodnością, o dokładnych praktykach, jakie Agnieszka wprowadziła w firmie IG.

Pierwsza część wywiadu

Danuta Sowińska: Co Twoim zdaniem jest kluczowym do tego, aby wdrażać zarządzanie różnorodnością w polskich firmach?

Agnieszka Noworól: Myślę, że kluczowym elementem jest edukacja i to edukacja na wszystkich szczeblach edukacyjnych, tak naprawdę ta edukacja musi się zacząć od menadżerów, od osób zarządzających, bo w momencie kiedy to jest podparte dodatkową siłą sprawczą. Myślę, że ludzie są w stanie otworzyć się na nowe perspektywy. Ta edukacja to jest trudny temat, to jest też pytanie jak ta edukacja jest przepraowadzana. Czy to jest edukacja, która ma na cel zmianę punktu widzenia, bo tego nigdy nie osiągniemy? Czy to jest edukacja która ma na celu otwarcie jakiejś nowej perspektywy i pozostawienie tych osób na chwilę w tej perspektywie, żeby się pobujały i poczuły czy faktycznie to jest coś co mogą przetrawić i zrozumieć na pewnym etapie? Dlatego edukacja musi się odbywać regularnie, żeby wracać do tych tematów i na chwilę ludzi zostawić i znaou wrócić i dyskutować, to musi być kontynuowany dialog poparty warsztatami, nie tylko dyskusjami. Robieniem czegoś wspólnie odkrywaniem skąd się bierze conscious bias (świadome uprzedzenie)? Skąd się biorą w nas przekonania, które są zakorzenione, a bardzo często nie mamy podstaw, aby o nich myśleć w taki negatywny sposób.

Danuta Sowińska: Jak wspominasz o edukacji, to jak myślisz jaka edukacja byłaby (może nie najprostsza) we wdrożeniu, ale jak myślisz o jakim pierwszym sposobie do tego, że wchodzimy do firmy, która chce zacząć mówić o zarządzaniu różnorodnością, ale faktycznie np. spotyka się z ogromnym oporem, oporem przed mówieniem o osobach LGBT, mówienie o tym, że religia w Polsce jest tylko jedna. Jak myślisz jaka forma edukacji na pierwsze spotkanie z D&I.

Agnieszka Noworól: Ja zawsze zaczynam od takie warsztatu Points of You (R), który polega na uświadomieniu ludziom, że każdy z nas myśli w jakiś konkretny określony sposób i zapomina o różnorodności w naszym codziennym życiu. I jak się od tego zaczyna, to nagle ludziom się zapala lampka w głowie i nagle zdają sobie sprawę z tego (o kurcze) tutaj rzeczywiście ja myślę inaczej o czymś, co nie jest do końca oczywiście i może miałem dość sporo przesądów na dany temat czy miałam przekonanie, że które rzeczywiście nie są sensowne i to jest początek żeby w ogóle ludzie sobie zdali sprawę z tego, że są dwa punkty widzenia.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.