Danuta Sowińska
Danuta Sowińska

Jestem dyplomowaną suicydolożką, członkinią Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Projekt szkoleniowy “Prewencja suicydalna młodzieży”

Szkolenie to dynamiczne warsztaty, łączące teorię z praktyką, które skupiają się na przeciwdziałaniu kryzysowi suicydalnemu młodzieży oraz promowaniu języka inkluzywnego. Uczestnicy zdobywają wiedzę o zachowaniach samobójczych jako procesie i uczą się, jak odpowiednio prowadzić rozmowy w tym kontekście.

Opieram wiedzę na podstawie własnych badań m.in. “Kryzysu suicydalnego młodzieży”. Uczestnicy szkolenia poznają czym są sygnały ostrzegawcze, cierpienie psychiczne, poczucie beznadziejności i potrzebę przynależności. Zdobędą umiejętność rozpoznawania długoterminowych i krótkoterminowych czynników ryzyka oraz stosowania ich w ocenie zagrożenia.

Praktyczne ćwiczenia obejmują procedury reagowania, ocenę ryzyka, tworzenie planów bezpieczeństwa oraz pracę z suicydogennymi przekonaniami. Warsztaty pozwalają przekształcić wiedzę w konkretne umiejętności do codziennej pracy, dając narzędzia do skutecznej prewencji i interwencji.

Film dokumentalny

Jestem producentką filmów dokumentalnych “W tym wieku można być szczęśliwym” o prewencji seniorów oraz “Moje problemy nie są błahe”.

Zapytałam seniorów i seniorki, jak wygląda ich codzienne życie na emeryturze. Jak spędzają czas wolny? W jaki sposób realizują swoje pasje? Skąd czerpią energię do działania i co daje im dziś nadzieję? Inspiracją do stworzenia filmu dokumentalnego o profilaktyce samobójstw stały się niepokojące statystyki – w ciągu ostatniego roku liczba prób samobójczych i samobójstw wśród mieszkańców Pomorza powyżej 60. roku życia wzrosła aż o 77%.

W reportażu “Moje problemy nie są błahe” wyłania się obraz młodych ludzi, którzy zmierzyli się z kryzysem zdrowia psychicznego i znaleźli w sobie siłę, by sobie z nim poradzić. Młodzież oraz eksperci, z którymi rozmawiałam, otwarcie mówią o próbach i myślach samobójczych wśród nieletnich w Polsce, analizując ich przyczyny, reakcje otoczenia oraz często bolesną obojętność. W reportażu staram się odpowiedzieć na kluczowe pytania: co prowadzi do myśli i prób samobójczych u młodych ludzi, jak wygląda profilaktyka samobójstw w naszym kraju, do kogo młodzież zwraca się o pomoc w trudnych chwilach, czy są uzależnieni od mediów społecznościowych, dlaczego czują się samotni, jakich zasobów potrzebują od dorosłych, i co możemy zrobić, by skutecznie ich chronić i wspierać w kryzysie.

Publikacja

Wszystkie moje publikacje dostępne są pod linkiem publikacje.

W lipcu odbyła się premiera książki “O przemocy. Rozmowy ze wstydem”, którą napisałam wraz z Anetą Kowalewską. Napisałyśmy tę książkę z myślą o osobach, które doświadczają przemocy. Chciałyśmy dostarczyć im nie tylko wiedzy, ale także narzędzi potrzebnych do radzenia sobie z trudnościami i znalezienia pomocy. Wierzymy, że wielu czytelników i czytelniczek odnajdzie w niej historie podobne do swoich własnych, co pomoże im zrozumieć, jak ważna jest walka o swoje prawa i życie. W książce umieściłyśmy również konkretne adresy, telefony i maile instytucji, do których można zwrócić się po wsparcie. Zachęcamy do przeczytania i pamiętajcie: przemoc karmi się milczeniem!

Doświadczenie

Prowadzę panele dyskusyjne, webinary, konferencje w temacie prewencji suicydalnej.

Wypowiadam się do mediów w temacie profilaktyki samobójstw.