studia i szkolenia

24 kwietnia 2021 roku rozpoczęłam studia podyplomowe na kierunku “Suicydologia” na Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie, które ukończyłam w czerwcu 2022 roku. W czerwcu 2023 roku ukończyłam na Uniwersytecie Gdańskim studia podyplomowe na kierunku “Interwencja kryzysowa, mediacje sądowe”. W 2023 roku ukończyłam certyfikowane kursy: Wesleyan University “Suicide Prevention” i “Social Psychology”, a w 2004 roku John Hopkins University “Psychological First Aid” i “Responsible Reporting on Suicide for Journalists na Yale.
konferencje, panele dyskusyjne
20-21 stycznia 2025 roku zorganizowałam konferencję na Uniwersytecie Gdańskim Konferencja Życie na niebiesko – po co nam Blue Monday?, której celem było obnażenie marketingowego fenomenu Blue Monday. O ile Blue Monday to marketingowy trick, oparty na wyssanym z palca, pseudonaukowym bełkocie, mającym na celu wzrost sprzedaży wycieczek, to traktowanie poniedziałku jako najgorszego dnia tygodnia i doświadczanie przysłowiowego doła z powodu poniedziałku, jest już realne i może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla wielu osób, w tym do zdarzeń suicydalnych.


11 grudnia 2024 roku w Urzędzie Miasta Sopotu odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach wizyty studyjnej dla pracowników i pracowniczek pomocy społecznej z Wielkopolski. Wydarzenie zostało przygotowane na zlecenie Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, a jego celem było nawiązanie współpracy z organizacjami i instytucjami działającymi na terenie Trójmiasta oraz wymiana doświadczeń w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. W ramach wizyty poprowadziłam z Kasia Mikołajewską szkolenie poświęcone profilaktyce zachowań suicydalnych wśród młodzieży.
10 października 2024 roku na zaproszenie Kinga Cisewska-Kawczyńska ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Tucholi oraz Agnieszka Kłopotek miałam zaszczyt w Dniu Praw Człowieka i na zakończenie Akcji 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet wygłosić wykład o prewencji suicydalenej.


10 grudnia 2024 roku na zaproszenie dr. Damiana Nosko z Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy poprowadziłam wykład o prewencji suicydalenej młodzieży na konferencji w Chojnicach o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży – od teorii do praktyki.
3.12.2024 odbyło się spotkanie z cyklu “Pogaduchy o zdrowiu” w miejscowości Nowe, gdzie poprowadziłam wykładu na temat “Kryzys suicydalny wśród młodzieży”.


Na zaproszenie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach wzięłam udział w poniedziałek 25 listopada w konferencji pt. „Presja: Depresja”, przedstawiłam wyniki swoich badań oraz materiały edukacyjne dotyczące zdrowia psychicznego młodych ludzi. W trakcie prelekcji omówiłam kluczowe czynniki wpływające na zdrowie psychiczne młodzieży, w tym mechanizmy związane z kryzysem suicydalnym oraz skuteczne strategie prewencyjne.
Na zaproszenie Dorota Jankowiak-Dąbrowska z FundacjaPozytywni.pl poprowadziłam wykład dla młodzieży i dwa warsztaty dla młodzieży i dorosłych podczas Pomorskiego Kongresu Zdrowia Psychicznego o Młodych, dla Młodych, z Młodymi w Gdyni w dniach 14-15 listopada. W wykładzie pomogła mi Natalia Jackiewicz grając 3 scenki, które mogą odzwierciedlać rozmowę młodej osoby z dorosłym. Tytuł prelekcji to inspiracja ze sztuki Lilianna Witkiewicz „Przedostatni przystanek” – „Czy słowo ok stało się codziennością?”.


12 października 2024 w Kielcach w Domu Kultury Zameczek po emisji reportażu filmowego “Moje problemy nie są błahe” mówiłam o profilaktyce samobójstw młodzieży.
9 listopada 2024 roku uczestniczyłam w konferencji Ultima Parada. Pozytywnie o śmierci. Mówiłam o śmierci w kontekście prób samobójczych i samobójstw.


6 listopada 2024 roku na zaproszenie Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego oraz Aurelia Jankowska z Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, zostałam zaproszona na konferencję dla uczniów szkół średnich. Miałam przyjemność zaprezentować reportaż filmowy „Moje problemy nie są błahe” i krótko wystąpić z wykładem o prewencji suicydalenej młodzieży.
4 listopada 2024 roku miałam przyjemność gościć w Kielcach na zaproszenie dyrektorki szkoły Katarzyny Cedro oraz psycholożki Bernadetty Pisarczyk. Spotkanie było dedykowane młodzieży, która miała okazję obejrzeć reportaż filmowy „Moje problemy nie są błahe” – poruszający tematy związane z kryzysem suicydalnym, depresją oraz wyzwaniami, z jakimi młodzi ludzie mierzą się na co dzień.
Po seansie rozmawialiśmy o tym, jak rozpoznać objawy kryzysu i depresji, jakie są czynniki ryzyka, ale również o znaczeniu relacji i wsparcia w życiu codziennym.


29 października 2024 roku uczestniczyłam w spotkaniu zorganizowanym dla członków grupy pracowniczej Diversity & Pride TVN Warner Bros. Discovery Wydarzenie odbyło się w ramach Miesiąca Zdrowia Psychicznego, zaś debata ekspercka zatytułowana była „Czy można zapobiegać samobójstwom?”. Dyskusja dotyczyła skuteczności działań prewencyjnych oraz wsparcia osób zagrożonych samobójstwem i ich bliskich. Razem z prof. Barbarą Remberk – kierowniczką Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie oraz prof. Justyną Ziółkowską – psycholożką z Uniwersytet SWPS we Wrocławiu i autorką książki „Samobójstwo. Analiza narracji osób po próbach samobójczych”, omówiłyśmy różne aspekty profilaktyki, czynniki ryzyka i czynniki ochronne, metody rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych oraz strategie wsparcia osób w kryzysie.

28 września 2024 rok byłam panelistką podczas XVI KONGRES KOBIET w dyskusji pt.: „Zdrowie psychiczne Silversów”, który poprowadziła Agata Kobylińska – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi panelistkami były: Monika Falej Ewa Puszkiewicz dr Antonina Pokorna-Banaszkiewicz.
W sierpniu 2024 roku otrzymałam zaproszenie jako panelistkia i moderatorka w Saloniku Between Generations, które prowadzą Maria Bakowska i Marysia Kadłubowska. Rozmawiałyśmy o dobrostanie psychicznym z Grażyna Pawlisz, zaś dzisiaj z Oskar Stabno i Aleksander Żubrys o komunikacji międzypokoleniowe


2 sierpnia 2024 roku Joanna Czerska-Thomas poprowadziła ze mna spotkanie w ramach Akademii Sztuk Przepięknych w namiocie Kongresu Kobiet. Tematem naszego spotkania była prewencja suicydalna, a inspiracją do dyskusji była książka „O przemocy. Rozmowy ze wstydem” autorstwa Anety Kowalewskiej i mojego.
Podczas panelu poruszałyśmy wiele ważnych kwestii dotyczących przemocy i jej wpływu na zdrowie psychiczne. Rozmawiałyśmy o tym, jak rozpoznawać sygnały ostrzegawcze oraz jak skutecznie działać na rzecz zapobiegania tragediom. Dzięki głębokim i poruszającym rozmowom zawartym w książce, nasza dyskusja była niezwykle wartościowa i inspirująca

Oto jedna z recenzji naszego pierwszego spotkania autorskie: Aneta Kowalewska i Danuta Sowińska, które napisały książkę “O przemocy. Rozmowy ze wstydem”. Koncepcja książki jest bardzo ciekawa. Aneta z ogromną wrażliwością i empatią wysłuchała opowieści ludzi dotkniętych przemocą, dając im przestrzeń na podzielenie się swoimi przeżyciami. Jak dodamy do tego rzemiosło dziennikarskie Anety na najwyższym poziomie, to czyta się te reportaże z przyjemnością, pomino trudnego tematu. Komentarze Danuty są wnikliwie, merytoryczne i stanowią ważny aspekt tej książki. Po każdej historii jest analiza wraz ze wskazaniem instytucji i miejsc, gdzie można znaleźć pomoc.
Tak ważne jest, byśmy nie pozostawali obojętni na krzywdę drugiego człowieka. Każda z tych opowieści przypomina, jak wiele osób potrzebuje naszego wsparcia i zrozumienia. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy, pomagajmy, wspierajmy. Tylko razem możemy sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem dla wszystkich
Kongres Młodej Nauki, który odbywał sie w lipcu 2024 roku to cykliczna, międzynarodowa i multidyscyplinarna konferencja naukowa, organizowana na Uniwersytet Gdański. W ramach licznych paneli, młodzi naukowcy i młode naukowczynie z różnych dziedzin mają okazję zaprezentować wyniki swoich badań, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.
Ja dzisiaj miałam zaszczyt przedstawić moje badania pt. „Prewencja suicydalna seniorów”, zaprezentowane w panelu „Między ageismem a wolnością – sytuacja osób 60+ w Polsce”. Była to wyjątkowa okazja, by zaprezentować istotne aspekty zapobiegania samobójstwom wśród osób starszych, jednocześnie podkreślając znaczenie wsparcia i zrozumienia dla tej grupy wiekowej.


Na zaproszenie Michała Bomastyka wzięłam udział w panelu dyskusyjnym Panel poświęconym zdrowiu psychicznemu mężczyzn na Strefie NGO w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich, gdzie wraz z Sebastianem Antonowiczem rozmawialiśmy szeroko o męskości, o normach społeczno-kulturowych i ich konsekwencjach dla realizowania męskości, bycia mężczyzną i właśnie zdrowia psychicznego.
14 czerwca prowadziłam wykład w Nidzicy na konferencji „Prewencja zachowań samobójczych dzieci i młodzieży” dla Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w NidzicyCentrum Usług Wspólnych w Nidzicy


21 maja 2024 roku brałam udział w bardzo ciekawej dyskusji z Dominik Kuc na temat zdrowia psychicznego, który współorganizowały AstraZeneca wraz z Polskim Towarzystwem Studentów Farmacji.
24 maja 2024 odbyła się konferencja „Sopockie inspiracje 2024. Wokół dobrostanu psychicznego”. Miałam zaszczyt poprowadzić jeden z paneli dyskusyjnych o prewencji suicydalnej. Gościnie: Małgorzata Żebrowska-Piotrak, Aleksandra Stube, Iwona Woźniewska i gość: Oskar Stabno, .


Na początku kwietnia 2024 roku młodzi ludzie zaprosili mnie do współpracy przy spektaklu o kryzysie suicydalnym . To była zarazem fantasmagoryczna uczta muzyczna. Dziękuję Lilianie Witkiewicz za je bardzo ważn spektakl Przedostatni Przystanek. Po każdym spektaklu odbyły się panele dyskusyjne z zaproszonymi gośćmi. Jako doradczyni spektaklu wskazywałam na ważny aspekt prewencji suicydalnej.
.
W Nowym Ratuszu 12 marca 2024 roku odbyła się debata społeczna „Przemoc wobec seniorów w ujęciu naukowym, policyjnym, klinicznym i socjalnym” zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Gdańsku. Mówiono o różnych aspektach przemocy, której doświadczają seniorzy, a której wciąż poświęca się za mało uwagi. Przedstawiłam wyniki raportu o prewencji suicydalenej seniorów w województwie pomorskim.


19 marca 2021 roku odbyła się Konferencja PREWENCJA SUICYDALNA DZIECI I MŁODZIEŻY – Konferencja Słupskiej Rady Kobiet z udziałem młodzieży To my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za świat jaki urządzamy i oddajemy młodym ludziom. Współcześnie młodzi ludzie to pokolenie obarczane doświadczeniami izolacji, wojny tuż za granicą, niepokojem społecznym i kryzysami światowymi.
20 marca 2024 roku z panelistą Dr Nerwica – nowy poradnik “Bliskość i lęk” i moderatorką Dagny Kurdwanowska podczas Rozmowy o stanie świata: Lęk sporo mówiliśmy o relacjach. Wczorajsze spotkanie w Instytut Kultury Miejskiej było okazją do zwrócenia uwagi na istotę wsparcia emocjonalnego oraz na potrzebę uważnego słuchania i zrozumienia drugiej osoby, tak ważne kiedy mówimy o prewencji suicydalnej.


Miałam prelekcję 26 marca 2024 roku w ramach I Powiatowej Konferencji “Zapobieganie zachowaniom suicydalnym wśród dzieci i młodzieży z terenu powiatu szczycieńskiego”
Zorganizowałam Konferencję z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją oraz poprowadziłam jeden z wykładów. Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim i została objęta honorowym patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak


9 luty 2024 roku na zaproszenie Wiesławy Rybickiej-Bogusz w Płocku byłam prelegentką i panelistką na konferencji Jak zadbać o swój dobrostan. W swoim wykładzie poruszyłam temat profilaktyki zdrowia psychicznego młodzieży i seniorów. Na panelu dyskusyjnym z Oskarem i Marią zastanawialiśmy się, czy rodzice bagatelizują depresję swoich dzieci i co można zrobić, aby zaangażować seniorów w wolontariat.
Konferencje 28 lutego 2024 roku „Jak zadbać o swój dobrostan?” w Mikołowie i Łaziskach są odpowiedzią na Światowy Dzień Walki z Depresją. W swoim wykładzie skupiłam się na przeciwdziałaniu przemocy wśród seniorów i profilaktyce samobójstw.


W dniach 18-19 września 2023 r. wraz z Haną Lubert uczestniczyłam w Międzynarodowej Konferencji: “Samobójstwa i uzależnienia wśród młodych ludzi: Wyzwania i rozwiązania” w Wilnie, której organizatorami byli: Klinika Psychiatrii, Instytut Medycyny Klinicznej, Wydział Lekarski, Vilniaus universitetas / Vilnius University oraz Polskie Towarzystwo Medyczne na Litwie.
Moje problemy nie są błahe – projekcja filmu + dyskusja 15 września 2023 roku brałam udział w wydarzeniu w Mediateka MeMo w Łodzi o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży na zaproszenie Agaty Kobylińskiej – pełnomocniczki prezydentki ds. dzieci i młodzieży.


Prowadziłam 3 września 2023 roku panel dyskusyjny na XV OGÓLNOPOLSKI KONGRES KOBIET „Śpieszmy na ratunek, bo może być za późno! Prewencja suicydalna wśród dzieci i młodzieży”. Moimi panelistkami były: Magdalena Czarzyńska-Jachim – wiceprezydentka Sopotu, Agata Kobylińska – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi, Eliza Bujalska – Polska Ambasadorka Europejskiej Karty Lokalnej Pracy z Młodzieżą, do grudnia 2022 roku wiceburmistrzyni Mińska Mazowieckiego; Paulina Filipowicz – psycholożka, aktywistka, współtwórczyni akcji Tak dla Prewencji suicydalnej, Iwona Woźniewska – suicydolożka i prezeska Stowarzyszenie 180 Stopni
29 maja 2023 roku w Katowicach brałam udział w konferencji w Muzeum Śląskie – Śląskie Miasta dla Młodzieży. Brałam udział w panelu “Jak tworzyć miasta odpowiadające na potrzeby i oczekiwania dzieci i młodzieży, stosując adekwatne programy profilaktyczne?”.


22 kwietania 2023 roku odbył się panel dyskusyjny Wielkopolski Kongres Kobiet dotyczył tematu: “Jak rozpoznać i zapobiegać autoagresji u dzieci i młodzieży?”, który prowadziła Dominika Zenka
19 kwietnia 2023 roku odbyło się Wojewódzkie seminarium dotyczące zjawiska samobójstw w srodowisku osób starszych organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Otrzymałam zaproszenie na pokaz filmu „W tym wieku można być szczęśliwym”, a po filmie dyskutowałam z bohaterkami filmu Marią Bąkowską i Anna Butrym o zachowaniach suicydalnych seniorów.


6 marca 2023 roku z Kosmą Kołodziejem i wieloma przedstawicielami organizacji pozarządowych i instytucji udział w Konferencji ,,Jednym głosem- o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży,, w Senacie RP

Na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przy Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego 9 września 2022 roku w Olsztynie miałam zaszczyt być prelegentką i panelistką na Konferencji “Zapobieganie zachowaniom suicydalnym w środowisku dzieci i młodzieży – wyzwania dla ekspertów i rodziców”.
Rozpoczęłam prelekcją o prewencji suicydalnej młodzieży, w tym młodzieży LGBT+. Mówiłam o edukacji równościowej, języku inkluzywnym, zaimkach, przykładach tranzycji w szkole.
W dniu 13 maja 2022 roku w Kołobrzegu byłam prelegentką na konferencji „Zżyj się z życiem. Samookaleczenia i samobójstwa dzieci i młodzieży” zorganizowana przez Fundacje „Na Przekór Przeciwnościom”, której prezesem jest Jacek Pawłowski – psycholog i suicydolog.

Podczas wizyty w grudniu 2021 roku w Brukseli w Komisji Europejskiej poruszyłam temat kryzysu suicydalnego młodzieży i osób LGBT+ na spotkaniu z komisarz równości.
W Światowym Dniu Coming Out, 11.10.2021 roku, odbyła się konferencja dotycząca przyszłości Europy i prewencji suicydalnej młodzieży LGBT. Pani dr Magda Adamowicz, posłanka do Europarlamentu, otworzyła konferencję. Panelistami byli: Miłosz Dziedziak, podkom. Emilia Karczewska, Magda Drobnik i dr Kosma Kołodziej.

Szkolenia i warsztaty

11 stycznia 2025 roku w Weimar miałam okazję poprowadzić warsztaty z prewencji suicydalnej w ramach tygodniowego projektu SKAB, skierowanego do osób zaangażowanych w pracę z młodzieżą. Jednym z najbardziej poruszających momentów było uświadomienie uczestnikom, jak ich zachowanie w sytuacjach związanych z bullyingiem może wpłynąć na życie innych ludzi. Na sali były osoby, które dopiero po latach zrozumiały, że to, co robiły, było formą przemocy psychicznej i fizycznej. Wstrząsające było to, że nikt z dorosłych – ani nauczyciele, ani inni opiekunowie – nigdy wcześniej im tego nie uświadomił. Te refleksje otworzyły przestrzeń do rozmowy o odpowiedzialności, granicach i konieczności edukacji na temat przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, jej różnych form oraz długofalowych konsekwencji, jakie niesie za sobą brak reakcji dorosłych.
19 października 2024 roku na zaproszenie Iwony Ochockiej dla kadry pedagogicznej Fontanna Marzeń Prywatna Szkoła Podstawowa w Tczewie. Szkolenie poświęcone było prewencji suicydalnej. Cieszy mnie, że nauczycielki i nauczyciele wykazują inicjatywę i chęć poszerzania wiedzy w zakresie profilaktyki kryzysów suicydalnych, ponieważ to właśnie kadra pedagogiczna często ma możliwość zauważenia pierwszych sygnałów świadczących o problemach emocjonalnych uczniów


Na początku października 2024 roku w Olsztynie prowadziłam szkolenia dla pracowników socjalnych, organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Tematem szkoleń było rozpoznawanie u dzieci zagrożeń i czynników ryzyka, w tym zachowań suicydalnych oraz przemocowych. Celem jest zwiększenie świadomości i kompetencji uczestników w zakresie wczesnego wykrywania sygnałów alarmowych, które mogą wskazywać na kryzys psychiczny, myśli oraz plany samobójcze lub skłonności do agresji u dzieci i młodzieży
23 września 2024 roku miałam przyjemność poprowadzić szkolenie w Sądzie Rejonowym we Włocławku dla przeszło 100 kuratorów rodzinnych i społecznych z zakresu prewencji suicydalnej.


Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego miałam przyjemność we wrześniu 2024 roku prowadzić 4 dni szkolenia dla rodzin zastępczych oraz pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych. Szkolenie dotyczyło rozpoznawania u dzieci zagrożeń oraz czynników ryzyka, w tym zachowań suicydalnych i przemocowych

Dla SKN Medycyny Sądowej GUMed 19 czerwca poprowadziłam z dr Kosmą Kołodziejem wykład na temat prewencji suicydalnej. Przyszli pracownicy ochrony zdrowia, mieli możliwość dowiedzieć się więcej na temat statystyk i przyczyn samobójstw oraz poznać bliżej terminologię stosowaną w suicydologii. Opowiedzieliśmy o swoich osobistych doświadczeniach zawodowych związanych z pracą z osobami w kryzysie suicydalnym. Wykład także wzbogaciliśmy o nasze własne refleksje, w tym na temat (nie)wydolności opieki psychiatrycznej w naszym kraju, zjawiska przemocy w szkołach średnich, wypalenia zawodowego wśród personelu medycznego, a także wpływu dysfunkcji rodzinnych na zachowania samobójcze.
I had implemented the workshop titled „How to talk to young people about suicide crisis?” in the frame of the event. The project was funded by the European Union through the German National Agency of the programme Erasmus+ Youth, project number 2023-1-DE04-KA151-YOU-000129714 (accreditation) as well as the „National Children & Youth Plan of the Federal Republic of Germany”


Kwiecień i maj 2024. 8 dni szkoleń dotyczących zachowań sambójczych dzieci i młodzieży dla Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Kolejne 160 osób zostało przeszkolonych z prewencji i postwencji suicydalenej. Szkolenia odbyły się w Elblągu i Olsztynie, Ełku.
Iwona Chamielec – Radna Miasta Krakowa zaprosiła mnie i Kosmę Kołodzieja do poprowadzenia szkolenia dla kadry pedagogicznej, pracowników socjalnych, psycholożek i psychologów w temacie prewencji suicydalenej młodzieży.


Prowadziłam 24 lutego 2024 roku wraz z Kosma Kołodziej Szkolenie pilotażowe: Postępowanie z pacjentem w kryzysie suicydalnym. Dziękujemy za zaproszenie Alicja Szmidka oraz Aleksandra Pajdak z Gdański Uniwersytet Medyczny. Projekt realizowany jest pod opieką mentorską dr Alya Sultan z Middle East Psychological Association programu Global Psychology Learning Leadership Institute organizowanego przez Global Psychology Alliance oraz American Psychology Association.
Celem niniejszego pilotażowego szkolenia teoretycznego i praktycznego jest uzyskanie wyników pozwalających na wprowadzenie przedmiotu „postępowanie z pacjentem w kryzysie suicydalnym” podczas studiów na ratownictwie medycznym.
W grudniu 2023 roku szkoliłam 4 dni z Jackiem Pawłowskim z prewencji sytuacji suicydalnych dzieci i młodzieży. Na szkoleniu były osoby reprezentujące: szkoły podstawowe, średnie, MOPS, GOPS, placówki opiekuńczo-wychowawcze, szpital psychiatryczny, powiatowe centrum pomocy rodzinie, pogotowie opiekuńcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Szkolenia były realizowane przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Warmińsko-Mazurskiego ROPS


Warsztaty “Jestem silna, bo” w ostatniej (czwartej) części mówią o prewencji suicydalnej i samookaleczaniu. Odbyłyśmy 9 spotkań w Kołobrzegu, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Dąbiu, Legnicy, Wrocławiu, Świdnicy, Łaziskach Górnych. Spotkania zorganizowała Komisja Europejska w Polsce i Urząd Marszałkowski Pomorza Zachodniego.
25 września 2023 roku po reportażu filmowym “Moje problemy nie są błahe” odbyły się warsztaty, które prowadziłam z Iwoną Karolewską i Aleksandrą Lehmann.


27 sierpnia 2023 roku współprowadziłam warsztaty „Jak mówić o samobójstwie?” na Campus Polska Przyszłości
192 h szkoleń dla Urząd Miasta Sopotu z prewencji suicydalnej młodzieży. Kluczowym aspektem w proponowanym projekcie jest wyszkolenie kadry pedagogicznej, pracowników socjalnych, służb mundurowych oraz medycznych, wolontariuszy. Wyposażenie ich w kompetencje, wiedzę oraz narzędzia umożliwiające rozpoznanie wśród nieletnich kryzysu suicydalnego i odpowiedniego reagowania. Projekt koncentruje się na zbudowaniu silnych relacji pomiędzy profesjonalistami i specjalistami, którzy są obecni w otoczeniu młodego człowieka. Rezultatami będą nie tylko wzmocnione umiejętności reagowania w kontekście nastolatka po próbie samobójczej, ale całego jego najbliższego otoczenia np. grupy rówieśniczej. Doświadczenie pokazuje, że po próbie samobójczej w szkole postwencja suicydalna nie jest wdrażania czyli nie przepracowuje się traumy z grupą lub klasą.


Na przełomie października i grudnia 2022 roku prowadziłam z Haną Lubert i ks. Jarkiem Magierskim szkolenie z prewencji suicydalnej w Łomiankach i w Mińsku Mazowieckim. Szkolenie to dynamiczne warsztaty, łączące teorię z praktyką, które skupiają się na przeciwdziałaniu kryzysowi suicydalnemu młodzieży oraz promowaniu języka inkluzywnego. Uczestnicy zdobywają wiedzę o zachowaniach samobójczych jako procesie i uczą się, jak odpowiednio prowadzić rozmowy w tym kontekście. Przebieg procesu zachowań samobójczych; Identyfikacja długoterminowych oraz krótkoterminowych czynników ryzyka; Skale do oceny zagrożenia. Ocena zagrożenia; Oznaki zagrożenia samobójczego, oznaki syndromu presuicydalnego; Charakterystyka poszczególnych poziomów zagrożenia samobójczego; Efekt Wertera, efekt Papageno; Działania interwencyjne w pracy z młodzieżą – plan bezpieczeństwa; Środowiskowa prewencja samobójstw; Przyczyny depresji; Samookaleczenia; Przykłady autoagresji; Reakcje, objawy, przykłady, rozwiązania, dobre praktyki wychodzenia z kryzysu suicydalnego; Jak rozmawiać, co mówić, a czego nie mówić do dziecka w depresji; jak zaopiekować się osobą w kryzysie suicydalnym.
Badania

Razem z Kosma Kołodziej przygotowaliśmy raport o prewencji suicydalnej seniorów w województwie pomorskim. Badania odbyły się dzięki otwartości Magdalena Czarzyńska-Jachim, Magdalena Forc-Cherek, Grzegorz Piekarski, Grażyna Rzepnikowska, Ania Butrym. Dziękuję za pomoc: WeronikaMaria BakowskaAleksander Żubrys, Aleksandra Skowrońska.
Jestem zaniepokojona ilością prób samobójczych seniorów w województwie pomorskim, ponieważ wg artykułu Daria Biechowska i badań De Leo i Goldsmith liczba prób samobójczych u mężczyzn seniorów powyżej 65 roku życia wynosi 1,2:1, zaś u kobiet 65+ 3,3:1, dla porównania u nieletnich stosunek prób samobójczych do samobójstwa wynosi 200:1.

Wraz z Marią Bąkowską prowadziłam badania prewencji suicydalnej seniorów i seniorek w województwie pomorskim.


Po reportażu filmowym “W tym wieku można być szczęśliwym” przeprowadziłam wśród seniorów ankiety papierowe o kondycji psychicznej.

Opieram wiedzę na podstawie własnych badań m.in. “Kryzysu suicydalnego młodzieży”. Uczestnicy szkolenia poznają czym są sygnały ostrzegawcze, cierpienie psychiczne, poczucie beznadziejności i potrzebę przynależności. Zdobędą umiejętność rozpoznawania długoterminowych i krótkoterminowych czynników ryzyka oraz stosowania ich w ocenie zagrożenia.
Praktyczne ćwiczenia obejmują procedury reagowania, ocenę ryzyka, tworzenie planów bezpieczeństwa oraz pracę z suicydogennymi przekonaniami. Warsztaty pozwalają przekształcić wiedzę w konkretne umiejętności do codziennej pracy, dając narzędzia do skutecznej prewencji i interwencji.
Filmy dokumentalne
Jestem producentką filmów dokumentalnych “W tym wieku można być szczęśliwym” o prewencji seniorów oraz “Moje problemy nie są błahe”. Zapytałam seniorów i seniorki, jak wygląda ich codzienne życie na emeryturze. Jak spędzają czas wolny? W jaki sposób realizują swoje pasje? Skąd czerpią energię do działania i co daje im dziś nadzieję? Inspiracją do stworzenia filmu dokumentalnego o profilaktyce samobójstw stały się niepokojące statystyki – w ciągu ostatniego roku liczba prób samobójczych i samobójstw wśród mieszkańców Pomorza powyżej 60. roku życia wzrosła aż o 77%.
Jestem producentką reportażu filmowego “Moje problemy nie są błahe”. W filmie wyłania się obraz młodych ludzi, którzy zmierzyli się z kryzysem zdrowia psychicznego i znaleźli w sobie siłę, by sobie z nim poradzić. Młodzież oraz eksperci, z którymi rozmawiałam, otwarcie mówią o próbach i myślach samobójczych wśród nieletnich w Polsce, analizując ich przyczyny, reakcje otoczenia oraz często bolesną obojętność. W reportażu staram się odpowiedzieć na kluczowe pytania: co prowadzi do myśli i prób samobójczych u młodych ludzi, jak wygląda profilaktyka samobójstw w naszym kraju, do kogo młodzież zwraca się o pomoc w trudnych chwilach, czy są uzależnieni od mediów społecznościowych, dlaczego czują się samotni, jakich zasobów potrzebują od dorosłych, i co możemy zrobić, by skutecznie ich chronić i wspierać w kryzysie.
Publikacja
Wszystkie moje publikacje dostępne są pod linkiem publikacje.
W lipcu odbyła się premiera książki “O przemocy. Rozmowy ze wstydem”, którą napisałam wraz z Anetą Kowalewską. Napisałyśmy tę książkę z myślą o osobach, które doświadczają przemocy. Chciałyśmy dostarczyć im nie tylko wiedzy, ale także narzędzi potrzebnych do radzenia sobie z trudnościami i znalezienia pomocy. Wierzymy, że wielu czytelników i czytelniczek odnajdzie w niej historie podobne do swoich własnych, co pomoże im zrozumieć, jak ważna jest walka o swoje prawa i życie. W książce umieściłyśmy również konkretne adresy, telefony i maile instytucji, do których można zwrócić się po wsparcie. Zachęcamy do przeczytania i pamiętajcie: przemoc karmi się milczeniem!
Wypowiadam się do mediów w temacie profilaktyki samobójstw.
Najnowsze komentarze